Doludizgin


  ABD Elçisine 'Siyaset Yapma' Uyarısı

  Paylaş
  avatar
  HeRGeLe
  Admin

  Mesaj Sayısı : 164
  Kayıt tarihi : 29/01/10
  Yaş : 26
  Nerden : Ankara

  ABD Elçisine 'Siyaset Yapma' Uyarısı

  Mesaj tarafından HeRGeLe Bir C.tesi Şub. 06, 2010 10:18 pm

  ABD Elçisine 'Siyaset Yapma' Uyarısı

  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  Dışişleri, ABD'nin Elçisi Jeffrey'nin Türk Siyasi Yaşamına İlişkin Açıklama Yapmaktan Kaçınması Gerektiğini Açıkladı.

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey'nin Türk siyasi yaşamına ilişkin açıklama yapmaktan kaçınması gerektiğini söyledi.

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, bir soruya cevaben, ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey'nin bir gazeteye son birkaç gündür Türkiye'nin iç politikasına yönelik bazı ifadeler sarfettiğinin görüldüğünü hatırlattı. Sözcü, "Diplomatik teamüller uyarınca Büyükelçilerin görev yaptıkları ülkelerin iç politikası hakkında yorumlarda bulunmamaları beklenir. Bu itibarla sayın Jeffrey'nin de bu konuya daha büyük hassasiyetle yaklaşmış olması ve Türk iç siyasi yaşamı hakkında beyanda bulunmaktan kaçınması gerekirdi" dedi. (ANKA)

  Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey'in bir gazeteyle yaptığı söyleşide iç politikaya yönelik değerlendirmelerini eleştirdi.

  Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Diplomatik teamüller uyarınca Büyükelçilerin görev yaptıkları ülkelerin iç politikası hakkında yorumlarda bulunmamaları beklenir.

  Bu itibarla, Sayın Jeffrey'nin de bu konuya daha büyük bir hassasiyetle yaklaşmış olması ve Türk iç siyasi yaşamı hakkında beyanlarda bulunmaktan kaçınması gerekirdi" denildi.

  Jeffrey, Sabah gazetesiyle yaptığı söyleşide dış politikadan Ergenekon'a, ordunun siyasetteki rolüne kadar birçok konuda görüşlerini dile getirmişti.

  İŞTE SÖYLEŞİNİN DIŞİŞLERİ'Nİ KIZDIRAN KISMI

  "- Ya bugünkü tabloyu nasıl görüyorsunuz?

  - Türkiye'de demokratik sistemin kökleri ve iç sorunları çözmede hoşgörü farkı bir noktada. AKP hükümeti ve başka unsurların yarattığı demokratik dönüşüm (Türkçe söyledi) açık. Bu durumda da ordunun içerdeki durumu güçlü biçimde denetlemesi ve gözetlemesine duyulan ihtiyaç azalmış durumda. Bu da açıkça görülüyor. Tabii bir de AB'ye katılımın gerekli kıldığı koşullar var. Ordunun sivil hayata müdahalesinin azaltılması hatta tümüyle ortadan kaldırılması gerekiyor. Hatta ordunun politikaların şekillenmesindeki müdahalesinin de azaltılması hatta kaldırılmasını gerekli kılıyor. Avrupa bizim Amerika'daki uygulamamızdan çok daha ileri gidiyor. Bizde generaller görüşlerini söylerler ve dış politikanın şekillenmesinde rol oynarlar.

  - Yani gerek Akdeniz'deki değişim, gerekse Türkiye'deki demokratikleşmeyle ordunun iç politikadaki rolüne ihtiyaç da azaldı mı diyorsunuz?

  - Evet. Ayrıca bir gerçek daha var. Türkiye artık çok daha istikrarlı bir ülke oldu. 1980'lerdeki gibi ülkede yaygın şiddet yok. Yasalar o dönemdeki gibi çiğnenmiyor. Sağcılar solculara, Aleviler Sünnilere, Kürtler Türklere, sendikalar sendikalara karşıydı. Suçlular ortada dolaşıyordu. Çok yönlü şiddet vardı.

  - Türk ordusu da bu yeni döneme uyum sağlamaya mı çalışıyor?

  -Türk ordusuyla konuşmanız lazım. Bizim genel durumla ilgili gözlemlerimiz var. Ama belirli kurumlar hakkında yorum yapmayız.

  - Darbe tartışmalarını demokratikleşme sürecinde bir geçiş dönemi olarak görenler var.

  - Ergenekon ya da diğerleriyle ilgili yorum yapmamı istiyorsanız yapamam. Çünkü neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmiyoruz.

  - Ya Balyoz, Ayışığı, Sarıkız gibi darbe iddiaları?

  - Olan biteni anlamıyoruz. Anlamamız için medyayı izlememiz ve yargının varacağı sonucu beklememiz gerekiyor. Kim ne yaptı, ne yasaldı, ne yasal değildi? Ne doğruydu? Ne yalandı? Bütün bunların başlangıcındayız.

  - Belki garip bir soru ama sizce Türkiye'de askeri darbe olabilir mi?

  - General Başbuğ'un açıklamalarını dinledim. Başbuğ demokrasiye bağlı olağanüstü bir lider. Bu parti 7 yıldır iktidarda. Bu partiyle, dünya görüşü farklı olan ordunun geleneğinden gelenler arasındaki ilişkilere bakarsanız bazı sonuçlara varırsınız."


  _________________
  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

   Forum Saati Ptsi Ara. 10, 2018 11:10 pm