Doludizgin


  Web 2.0 Nedir?

  Paylaş
  HeRGeLe
  HeRGeLe
  Admin

  Mesaj Sayısı : 164
  Kayıt tarihi : 29/01/10
  Yaş : 26
  Nerden : Ankara

  Web 2.0 Nedir?

  Mesaj tarafından HeRGeLe Bir Perş. Şub. 04, 2010 9:05 pm

  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
  [center]Web 2.0 dendiğinde aklımıza iki farklı oluşum gelmelidir. Bunlardan biri bilgiyi yaymak ve almak işlemlerini kolaylaştırmak için aşağıda adı geçen teknolojilerin kullanılmasıdır, diğeri ise görsel anlamda katedilen tasarım anlayışı ve kültürüdür diyebiliriz.
  1) Bilgiyi Yaymak ve Almak İşinin Kolaylaştırılması

  Web 2.0, haberdar olmayı ve çeşitli servislere web sitenizin güncel içeriğini göndermeyi kolaylaştırmak amacıyla AJAX, widget ve RSS gibi teknolojilerin kullanılmasıdır. Web siteleri kendi aralarında işbirliği yapmak için SOA, XML ve Web Service gibi teknolojileri kullanabilmektedir.
  2) Web 2.0' ın Görsel Anlamdaki Değişimi ve Getirdikleri

  Widget ButtonsRSSWeb 2.0 İle birlikte tasarım anlayışında önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Web tasarımları artık daha sade, daha temiz görünümlü, daha kurumsal ve daha hoş olmuştur.

  Kullanılan grafikler genellikle yansımalı, parlak ve canlı görünümlerde olmakta ve internet ziyaretçilerinin beğenilerini kazanmaktadır. Köşeleri yuvarlatılmış kutucukların kullanımı ve bunun css ile sağlanması gündeme gelmiştir. Gradyen (gradient) dediğimiz degrade görsellerin kullanımı yoğunlaşmıştır ve bu da görsel etkileyiciliği olan yeni tasarım anlayışını ortaya çıkarmıştır.

  Bunun haricinde sitelerde kullanılan yazı tiplerinden sevimli ikonlara, css ile tasarlanmış ve dosya boyutu açısından çok küçük olan menü sistemleri kullanılmaya başlanmıştır.

  Ayrica

  Web 2.0 - ilk olarak O’Reilly Media tarafından 2004 yılında kullanılmaya başlayan bir terim.

  İkinci nesil internet hizmeti ve kullanıcı odaklı bir sistem olarak biliniyor. Web 2.0 ne demek ? Nasıl ve Nerelerde kullanılıyor bunları başlıklar halinde anlatmaya çalışacağım.Umarım sıkılmadan okur ve web 2.0 hakkında fikir sahibi olursunuz…

  1- Sadelik

  2- Büyük ve Kalın Fontlar

  3- Sade menü ve navigasyonlar

  4- Central ve Liquid tasarımlar

  5- İcon,buton ve etiketler

  6- Gradients (Renk Geçişleri)

  7- Renkler

  8- Logolar

  9- Ajax

  10- Tag Clouds (Etiket Bulutu)

  11- Oval Köşeler

  12- Borders (Kenarlık)

  13- Background (Arka Plan)

  14- W3 Standartları
  1- Sadelik

  Başlık yeterince açık sanırım sadelik,sadelik,sadelik… Less is more (az daha çoktur) felsefesi web uygulamaların da gelişen bir terim. Günümüz de bir çok web sitesi sahibi daha sade anlaşılır ve her şeyin birbirine girmediği bir site arzuluyor. Bu konuda elinizden geldiğince site tasarımlarını ve içeriği anlaşılır şekilde dizayn edilmesine önem göstermelisiniz.
  2-Büyük ve Kalın Fontlar

  Web 2.0 ‘un hayatımıza kattığı en büyük tasarım değişikliklerinden biri de şüphesiz ki “Büyük ve Kalın Fontlar” olmuştur.
  Özellikle interaktif siteler de görüyoruz ki büyük değişik fontlara sahip yazı karakterleri ile ilgi çekici olabilir. Ben de bir çok sitem de bu özelliği kullanıyorum ve gerçekten hoşuma giden bir özellik. Ayrıca kalın fontlarda da bazı sitelerin logo niyetinde kullandığını da söylemeden geçemeyeceğim.
  3- Sade Menü ve Navigasyonlar

  Sadelik akımının öncülerinden olan menü ve navigasyonlar web sitesinin hem hızlı açılmasına hem de anlatılmak istenen konuyu daha kolay ziyaretçilere sunabilmeyi amaçlar. Ayrıca metin bazlı navigasyonlara da büyük oranda bir rağbet var gelişmiş portallar web sitelerin de metin tabanlı linkleri navigasyonlar halinde verebiliyor. Dikey ve Yatay şekilde navigasyon çeşitleri de bulunmaktadır.
  4- Central ve Liquid tasarımlar

  Central yani orta hatta olan demek bu tarz siteler daha çok tercih ediliyor. Genel de sola dayalı sistemleri haber portalları kullanmakta. Portal ve kişisel siteler central sistemini kullanıyor. Gelişen CSS ve XHTML ile artık tasarımlarımızı ister belli bir pixel ölçüsünde istersek yüzde olarak belli bir alanda sınırlayabiliyoruz. Bu sınırlamayı yaparken de klasik
  gibi ortalama etiketleri yerine artık css ile #ortala {margin:0 auto;} tarzında css kodlamaları ile işimizi büyük oranda kolaylaştırıyoruz.

  800 – 850 pixel arasında olan ve ortalanmış sayfa tasarımları genel görünüm itibari ile çok hoş durmakta. Bunun ile birlikte Liquuid yani sayfa geneline yayılmış tasarımlar da yine CSS güzellikleri kullanılarak her çözünürlükte aynı görnütüyü elde etmemizi sağyalayarak kullanıcılara büyük kolaylıklar sunuyor.
  5- İcon,Buton ve Etiketler

  Web 2.0 bilginin kolay ulaşılır olması ve kısa zamanda çok daha fazla bilgiye ulaşmak üzerine kurulu. Şüphesiz ki bunu bizlere sağlayan en büyük yardımcılarımızdan biri de icon ve etiketler. Birçok sitede (ve bu sitede de) etiketler, yıldızlar, faviconlar, mini ikonlar, piksel ikonlar kullanılıyor. Bu ikonlar kullanıldığı yer ve duruma göre kullancıya belki de okuyacağı bir paragraf yazıyı anlatabiliyor. Örnek vermek gerekirse Rss ikonuna yabancı bir insan belki farklı kullanılmış bir Rss butonunu tanımayıp sitenin Rss özelliğini es geçebilir, ancak kullanılan bir yemek yiyen adam ikonu bazen kullanıcının ilgisini daha çok çeker ve Rss özelliğini keşfetmesine yardımcı olur. Bununla birlikte günümüz Blog kasırgasında kullanılan yorum ve header ikonları, tarih ikonları, kategori ikonları birçok sitede görmeye alıştığımız özellikler. İkonları ve etiketleri küçük ama büyük işler başardığından dolayı seviyoruz sanırım.Ayrıca sitemizi simgeleyen ve bir bakıma bizi yansıtan Favicon kullanımı da web 2.0 ile birlikte hayli yaygınlaşmış durumda.
  6- Gradients (Renk Geçişleri)

  Gradient efekti bir renkten diğer bir renge geçerken arada geçiş renklerinin kullanılarak hoş bir efekt oluşturmaya dayanıyor. Söz gelimi webde en çok kullanılan gradient efektlerinden birisi yeşilden beyaza doğru tatlı geçişler. Gerek arkaplanda gerekse de sitemizin navigasyon ve içerik bölümlerinde gradientler göze hoş görünür bir sayfa yapısı yansıtmak adına bazen hayat kurtarabiliyor. Tabi gradient efektinin de kullanıldığı yer ve durumu önemli. Çünkü gradient efekti iki rengin geçişini sağlıyor. Uyumlu renkleri yakalamanız gerekiyor aksi halde bu efekti uygulayacağım derken sitemizin genel renk bütünlüğünü bozabiliriz. Css galeri sitelerinde veya Web 2.0 kaynak listelerinde göreceğiniz birçok site bu efekti ucundan kıyısından bir yerinden kullanmıştır. Çok başarılı örnekler de görmek mümkün.
  7- Renkler

  Renkler konusunda okuduğum birçok makalede farklı renk tonlarının Web 2.0 ile ön plana çıkarıldığını görüyoruz. Örneğin yeşil günümüz webinde en çok kullanılan renk sıralamasında başı çekiyor. Birçok büyük site yeşili kullanmaktan çekinmiyor. Yeşil rengin gözü ve zihni dinlendirdiğine dair bilgiler mevcut ancak web 2.0 için sadece yeşili baz almak bana kalırsa çok yanlış. Tüm renklerin ve uyarlamaların web 2.0 da yeri olduğunu söylemek daha doğru olacaktır. Mavi, Turuncu, Siyah, (özellikle siyahta şu sıralar büyük bir furya var ve yeni açılan birçok site artık siyah alanlara daha çok öncelik veriyor) Pembe, Kırmızı (kırmızı rengi de es geçmemek gerekir, özellikle beyaz ve kombinasyonlarında hoş görüntüler yakalanabiliyor) ağırlıklı olan renk grupları içinde. Tabi ki unutmamak gerekir ki renk uyumu sitemizin bütünlüğünü korumak adına en büyük etkenlerden birisi. Günümüz webinde dominant (baskın) renk uygulamasıyla destekleyici renkleri de kullanarak iyi bir görünüm elde etme şansınız oldukça yüksek. Hatta bu uyumu sağlayabilmek için internette birçok web sitesi oluşturulmuş; yazılarımızın, içeriğimizin hangi renkte nasıl duracağından tutun, en iyi uyumu belirlemeye kadar birçok işi yapıyorlar. Kısacası web 2.0 ile birlikte donuk renklerden kurtulup daha tatlı ve göze iyi gelen renkleri tercih ediyoruz.
  8- Site Logoları

  Site logoları da Web 2.0 furyasında değişimden nasibini alıyor. Logolarımızı artık daha sade ve web 2.0′ın genel özellikerini yansıtarak tasarlamaya özen gösteriyoruz. Yukarıda bahsettiğim kalın ve büyük fontlar, gradient efektleri, yıldız ve etiket efektleri logolarımıza uyguladığımız efektlerin birkaçı. Bununla birlikte bazı firma ve sitelerin web 2.0 tarzı logolara geçmek için kendi logolarını revise ettiğini de söyleyebiliriz.

  Bunun en yakın ve önemli örneği Mynet olsa gerek. Mynet kısa zaman öncesinde logosunu değiştirdi ve bana kalırsa web 2.0′a biraz daha uygun bir logo tasarımı yakaladı. (Yiğidi öldür hakkını yeme) Web 2.0 dizin sitelerinde inceleyeceğiniz üzere logolar çok sade ve klasik biçimde duruyor. Sanki tek elden çıkmışlar gibi, ancak tek elden çıkma değil tek anlayıştan çıkma oldukları aşikar. Söz gelimi SmashingMagazine’nin kullanıcılarına bir yarışma aracılığıyla tasarlattığı yeni logosunu ve katılımcı logoları görmenizi salık veririm. Ne anlatılmak istendiği sanırım orada daha iyi görülecektir.
  9- Ajax Kullanımı

  Aslına bakılırsa Ajax hiçte yeni olmayan bir web teknolojisi fakat son dönem webinde sıkça kullanılmaya başlandı. Bu yüzden Ajax ile oluşturulmuş birçok uygulama ve proje webde karşımıza çıkabiliyor. En basit örneğiyle bloglarımızda kullandığımız yorumların eklenişi, yazılarımızın gösterimi sırasında bile Ajax destekli scriptlerden yararlanıyoruz. Ajax türevi sürükle bırak (drag-drop), navigasyon, uygulama artık birçok web sitesinde kullanılır oldu. Web 2.0′ın fonksiyonellik ve kullanışlılık ayağında Ajax’ın büyük bir payı olduğunu söylersek sanırım hata etmiş olmayız. Söz gelimi bir alışveriş sitesinde ürünün alışveriş sepetine eklenmesi kullanıcıyı tıkla, ürünü gör, sepete ekle gibi zahmetlerden kurtarıp işini daha hızlı yapmasını sağlıyor. Bununla birlikte birçok büyük site uygulama (API) bazlı tasarımlarda Ajax’ı tercih ediyor.
  10- Tag Clouds (Etiket Bulutu)

  Etiket bulutları çoğu sitede gördüğümüz ve kategorilerin, içeriklerin çok olandan az olana doğru sıralanarak bir bulut şeklinde gösterildiği uygulamalar. Çoğunlukla blog tarzı sitelerde kullanılmasına rağmen birçok haber ve portal sitesi de bu uygulamayı kullanıyor. Günümüzde kategori sıralamasından çok Etiket Bulutunun tercih edildiğini ve kullanıcılar tarafından daha fonksiyonel bulunduğunu söyleyebiliriz.
  11- Oval Köşeler

  Evet işte benim favorim neredeyse tüm sitelerimi oval yapma peşindeyim Smile
  Artık keskin köşeli dikdörtgenler yerine Web 2.0 furyasıyla birlikte oval köşeli dörtgenleri tercih eder olduk. Oval köşeler gerçekten de sitemizde görünüm olarak büyük katkılar sağlıyorlar. Gerek içerik gerekse de navigasyon alanlarında kullanılan oval köşeler web 2.0′ın klişe özellikleri arasına girmiş durumda. Webde inceleyeceğiniz birçok sitede oval köşelerin kullanımını görebilirsiniz.
  12- Borders (Kenarlık)

  Kenarlıklar son dönemlerde çokça kullanılan özelliklerden birisi. Gerek içeriklerde gerekse de resimlerde kenarlıklar (border) kullanılıyor. Kalın kenarlıklar ve kenarlıklarda yapılan renklendirmeler sitede kullanıldığı alanda büyük bir vurgu yaratıyor. En çok kullanılan yerler ise sayfamızın sağ, sol bölümünde görülen ve genellikle #wrap, body parametreleriyle kullanılan kenarlıklar ve resimlerde bağlantılar olduğunda kullanılan kenarlıklar.
  13- Background (Arka Plan)

  Arkaplanlar sitemizde çoğu zaman es geçtiğimiz özelliklerden birisidir. Ancak web 2.0 ile birlikte özellikle beyaz, gradient arkaplanlar tercih edilir olmuştur. Birçok sitede bu özelliği görebilirsiniz. Bunun dışında Texture (Doku) ve resim tarzı arkaplanları da görmemiz mümkün. Sitemizdeki genel renk bütünlüğünü korumak adına beyazın arkaplan rengi olarak tercih edilmesi ve beyaz alanın gerektiği yerde kullanılması web 2.0 havası veren birçok sitede görülen bir özellik.
  14- W3 Standartları

  Yukarıda sıraladığımız birçok özellik kullanılırken standartlara uyum gözardı edilmiyor. Belki de ençok dikkat edilen hususta bu olsa gerek. Bunca güzel web sitesinin tasarlanırken web standartlarına bağlı kalınması aslında bu şekilde de çok iyi ve başarılı web sitelerinin tasarlanabileceğine dair iyi bir örnek teşkil ediyor. Web 2.0′ın vuku bulmasını sağlayan W3C standartlarına bağlı kalarakta iyi ve tam uyumlu bir web sitesi tasarımı yapmak hiçte zor değil.[/center]


  _________________
  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

   Similar topics

   -

   Forum Saati Perş. Ocak 24, 2019 3:21 am