Doludizgin


  Programlama nedir?

  Paylaş

  mKe_SeF
  Admin

  Mesaj Sayısı : 24
  Kayıt tarihi : 29/01/10
  Yaş : 27
  Nerden : ankara

  Programlama nedir?

  Mesaj tarafından mKe_SeF Bir C.tesi Ocak 30, 2010 9:15 pm

  Programlama gerçek hayattaki durumların modellenmesinden başka bir şey değildir. Bilgisayar programları bu modellerin temel alınarak durumların bilgisayar ortamına aktarılmasından ibarettir.

  Türkçe’nin nasıl kuralları varsa programlama dillerinin de kuralları vardır. Bunları gramer ve imla kuralları olarak ikiye ayırabiliriz. İşte bilgisayar programı yazarken yaptığımız bu kuralları kullanarak çeşitli durumları bilgisayar diline çevirmektir.

  Klasik programlamayla nesneye dayalı programlamanın tek farkıda bu noktadadır. İsterseniz bunun geniş açıklamasını sonraya bırakalım ve kullanacağımız dil olan C++ üzerine biraz daha yoğunlaşalım.  Sadece C++’ ın yazım kurallarını bilmek “iyi” yazmak için yeterli olmayacaktır. C++ öğrenirken inceleyeceğimiz en önemli nokta genel kavram ve düşünce şekli olacak, dile özgü teknik detaylardan olabildiğince uzak durmaya çalışacağız, çünkü dizay tekniklerini kavramak detayların anlaşılmasından çok daha önemlidir. Detaylar pratik yaparak zamanla rahatlıkla öğrenilebilir.

  Programlama dilindense programlama tekniğini daha önemlidir. C++ öğrenirken amacımız yeni bir dilin yeni kullanım alanlarını öğrenmekten çok yeni bir programlama tekniği ile sistem tasarımının daha iyi yollarını keşfetmek olacak.

   Similar topics

   -

   Forum Saati Ptsi Ara. 10, 2018 11:10 pm